top of page
Zdjęcie autoraAgneszka Kułakowska

Styl japandi - co to jest i jak urządzić mieszkanie w zgodzie z jego filozofią?

Japandi to wyjątkowe połączenie skandynawskiej funkcjonalności i wygody z japońskim zamiłowaniem do tradycji, minimalizmu i harmonii. W wyniku tej niezwykłej fuzji powstał styl, który charakteryzuje umiar i użyteczność, a także komfort i wygoda. Styl japandi czerpie to, co najlepsze w swoich stylistykach-matkach, umożliwiając nam zaprojektowanie w pełni komfortowego i estetycznie urządzonego miejsca do życia. To świetny wybór dla miłośników stonowanych kolorów, naturalnych materiałów oraz jasnych i przytulnych wnętrz, które tworzą przestrzeń idealnie nadającą się do wypoczynku i relaksu.


 

Styl japandi co to jest? Czym charakteryzuje się mieszkanie w stylu japandi?


Styl japandi wywodzi się z dwóch, zdawać by się mogło, całkowicie różnych nurtów aranżacyjnych – stylu skandynawskiego i japońskiego. Ze scandi czerpie zamiłowanie do wygody, funkcjonalności i przytulności, z japońskich wnętrz bierze natomiast umiar w doborze dodatków i dekoracji, przywiązanie do naturalnych, zgodnie z filozofią wabi-sabi nie zawsze doskonałych materiałów, a także harmonię.


Mieszkanie w stylu japandi to urządzone z umiarem, jasne wnętrze, w którym wszystko pełni określoną funkcję. Meble i dodatki są ograniczone do tych, które użytkuje się na co dzień, rezygnuje się natomiast ze wszystkich zbędnych „łapaczy kurzu” oraz dekoracji niepełniących konkretnej roli. Wnętrza w stylu japandi nie są jednak ascetyczne – wręcz przeciwnie! Dom w stylistyce japandi jest bowiem przytulny, komfortowy, a jego wystrój wprost zachęca, aby spędzać w nim jak najwięcej czasu.


We wnętrzach japandi panuje przemyślana symetria, dominują geometryczne bryły i proste linie, a formy są maksymalnie oszczędne. W rezultacie powstaje przestrzeń wprost stworzona do wyciszenia się, znalezienia spokoju, harmonii i życiowego balansu. To styl wprost stworzony dla osób zestresowanych, żyjących w biegu, które we własnym domu pragną odnaleźć spokój i dać odpocząć zmysłom od codziennych wyzwań i stresów.


hol w stylu japandi
Hol w stylu japandi
 

Wnętrza japandi. Kolory, materiały i dodatki w domu w stylu japandi


Japandi kocha naturalne kolory i dodatki. Dom w stylu japandi składa się z jasnych wnętrz – idealne kolory na ściany to przede wszystkim biele i beże, aczkolwiek można sięgnąć także po jasne szarości z ciepłą nutą. Meble japandi również są utrzymane w pastelowej, stonowanej kolorystyce – naturalne drewno, beże, szarości i pastele to kolory, których szczególnie warto szukać w elementach wyposażenia wnętrz.


Aby dom w stylu japandi nie był jednak nudny i bez wyrazu, projektant wnętrz poleca zastosować także bardziej wyraziste akcenty – świetnie sprawdzą się tu np. kolory ognia (czerwień, żółć czy pomarańcz), wprowadzające do wnętrza więcej życia i energii, naturalne zielenie (np. szmaragdowy), a także czarne lub granatowe dodatki. Urządzając mieszkanie w stylu japandi, warto jednak stosować się do zasady trzech kolorów, która zakłada użycie w jednym pomieszczeniu maksymalnie trzech różnych barw.


Materiały, z których warto wykorzystać we wnętrzach japandi to wszystko to, co znajdziemy w naturze. W stylistykę tę idealnie wpisują się m. in. drewniane podłogi i drzwi w stylu japandi z widocznymi sękami i niedoskonałościami, dębowe, sosnowe lub bukowe komody i konsole japandi, witryny i stoliki kawowe z drewna lub naturalnego kamienia, a także zasłony, obrusy, dywany i tekstylne dodatki wykonane z lnu, wełny, płótna i innych grubszych, surowo wykończonych tkanin z widoczną strukturą. Oprócz drewna, we wnętrzach japandi z powodzeniem wykorzystamy także rattan, bambus, wiklinę, ceramikę, grube szkło oraz naturalny kamień, w tym w szczególności jasne odmiany piaskowca, kwarcu i marmuru.


pokój dziecka w stylu japandi
Pokój dziecięcy w stylu japandi
 

Styl japandi salon. Jak urządzić living room japandi?


Wnętrza w stylistyce japandi są estetyczne, minimalistyczne i wysokofunkcjonalne. Taki też powinien być salon w stylu japani. Urządzając go, warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, aby wszystkie przedmioty niebędące dekoracjami mogły zostać ukryte wewnątrz mebli.


W salonie japandi powinien koniecznie znaleźć się wygodny narożnik lub kanapa w stylu japandi, najlepiej ustawiona w centralnym punkcie pomieszczenia. Naprzeciwko narożnika warto umieścić komodę lub szafkę RTV japandi. Podłogę można natomiast wyłożyć kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym dywanem japandi z naturalnej wełny, trawy morskiej lub bawełnianego sznurka.


Oprócz wygodnej sofy, w salonie można ustawić także fotel japandi lub pufę i w ten sposób stworzyć dodatkowe miejsce do wypoczynku. W pokoju dziennym powinien znaleźć się także stolik kawowy japandi z drewnianym lub marmurowym blatem, konsola oraz przeszklona witryna japandi na książki, zastawę stołową lub dekoracje.


salon w stylu japandi
Salon w stylu japandi
 

Kuchnia japandi. Na jakie meble i dodatki warto postawić?


Meble w kuchni japandi powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. W pomieszczeniu przeznaczonym do przygotowywania posiłków świetnie odnajdą się wysokie zabudowy z drewnianymi prostymi lub frezowanymi frontami oraz blaty z jasnego marmuru, spieku kwarcowego lub laminatu imitującego naturalne drewno, które będą efektownie prezentowały się na tle jasnych, białych lub beżowych ścian.


W połączonej z jadalnią kuchni może dodatkowo znaleźć się także stół japandi, wokół którego symetrycznie rozstawione zostaną wygodne, minimalistyczne w formie krzesła w stylu japandi wykonane z drewna lub rattanu, obite naturalnymi tkaninami o surowym wykończeniu.


Ściany w urządzonej w nurcie japandi kuchni można dodatkowo udekorować obrazami z naturalnymi motywami, utrzymanymi w palecie łagodnych barw, a także dekoracjami z rattanu, słomki, drewna lub naturalnego kamienia. Jako dekoracja kuchni dobrze sprawdzi się również umieszczona na jednej ścianie tapeta japandi lub oprawione w ramki plakaty.


kuchnia z jadalnią w stylu japandi
Kuchnia z jadalnią w stylu japandi
 

Sypialnia w stylu japandi. Jak ją urządzić zgodnie z japońsko-skandynawską estetyką?


W sypialni japandi nie może zabraknąć wygodnego łóżka do spania. Najlepszym wyborem będzie łóżko na drewnianych nóżkach, którego konstrukcja odciąży wizualnie nieduże wnętrze oraz będzie funkcjonalna w codziennym użytkowaniu. Po obu stronach łóżka japandi, zgodnie z zasadą symetrii, warto umieścić dwie takie same szafki nocne japandi o prostej, minimalistycznej bryle pasującej do klimatu całego wnętrza.


Znajdująca się w sypialni szafa japandi może być otwierana lub posiadać praktyczne drzwi przesuwne. Fronty mogą być zarówno proste i minimalistyczne, pozbawione dodatkowych elementów dekoracyjnych, jak i posiadać symetryczne frezowania, które będą stanowiły delikatny akcent dekoracyjny. W sypialni japandi można umieścić także konsolę, komodę lub toaletkę japandi na wysokich nóżkach.


sypialnia w stylu japandi
Sypialnia w stylu japandi
 

Łazienka japandi. Japandi design w pokoju kąpielowym


W stylistyce japandi możemy urządzić praktycznie każde wnętrze w naszym domu lub mieszkaniu, w tym także łazienkę. Podobnie, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, także i tu dominować powinny naturalne materiały lub ich imitacje.


Ściany i podłogi łazienki japandi można wykończyć płytkami imitującymi naturalny marmur lub drewnopodobnymi panelami, a w przypadku mebli postawić na drewniane fronty i jasne, kamienne lub drewniane blaty z marmuru, spieku kwarcowego lub laminatu. Fronty i korpusy szafek łazienkowych mogą być utrzymane w odcieniach naturalnego drewna, złamanej bieli, kaszmiru lub innych, stonowanych barwach z palety japandi.


łazienka dla gości w stylu japandi
Łazienka dla gości w stylu japandi

W łazience japandi najlepiej sprawdzi się klasyczna ceramika łazienkowa, zarówno jeśli chodzi o jej kolor (biała), jak i formę (geometryczne kształty). Armatura z kolei może być zarówno klasyczna chromowana, jak i bardziej elegancka złota.


łazienka master w stylu japandi
Łazienka master w stylu japandi
 

O czym pamiętać urządzając wnętrza japandi?


Dobierając materiały, meble i dodatki do wnętrza japandi, warto zawsze kierować się umiarem – w mieszkaniu i domu w stylu japandi najlepiej odnajdą się bowiem oszczędne w formie, minimalistyczne elementy, pozbawione zbędnych dodatków, akcentów i ozdób, z których świadomie rezygnuje ta modna i ponadczasowa stylistyka.


Projektowanie mieszkania w stylu japandi wcale nie musi być jednak wyzwaniem! Całe przedsięwzięcie można bowiem powierzyć profesjonalnemu studiu projektowemu, sprawdzając uprzednio jego dotychczasowe realizacje, cennik, opinie klientów oraz zakres oferowanych usług.

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page